Snímací ortodontické aparáty

Aparát pro korekci postavení zubů či čelistí, který je možné je vyjmout z úst.

Některé zubní vady je možné řešit snímacími aparáty, které je možné vyjmout z úst. Využívají se při léčení méně závažných vad a také k „předléčení“ či „doléčení“ před a po nasazení fixního aparátu. Snímacím aparátem je možné řešit např. úpravu mezičelistních vztahů, tj. úprava postavení čelistí, a to hlavně pak u dětí.

Snímací aparát se nosí dle doporučení lékaře, může to být celou noc a někdy i několik hodin přes den. Fixní aparáty jsou vyráběny v zubní laboratoři vám přesně na míru dle odebraného otisku zubů a čelisti. Nejčastěji se využívají retenční snímací rovnátka, která se používají po sejmutí fixního aparátu, aby se zabránilo tomu, že by se zuby opět vracely do původní pozice. Jsou tedy určeny pro zajištění 100% stabilizace výsledného postavení zubů.

Lékař vám přesně instruuje, jak aparát nasazovat, vyndávat, jak o něj pečovat, čistit jej, jak dbát na ústní hygienu. Při nošení fixního aparátu jsou také důležité pravidelné kontroly pro sledování průběhu léčby, ale také konzultací v případě nejasností.