Snímací aparát

Ortodontická pomůcka, kterou je možné vyjmout z úst a nosit dle doporučení lékaře.

Využívá se k předléčení či pro doléčení po fixních aparátech či při lehčích vadách.

Snímací aparát jsou nasazovací rovnátka, tj. je možné si je sám nasadit i vyjmout. Tyto aparáty jsou využívány k léčbě lehčích vad, ale také pro předléčení, než se nasadí fixní (nevyndavatelný) aparát, a pro doléčení po sejmutí fixního aparátu, aby došlo ke 100% usazení.

Snímací aparát je vyroben přímo na míru dle získaných otisků zubů, proto dobře sedí a netlačí. Je nutné jej nosit dle doporučení lékaře, který vám poradí, jak jej nasazovat i vyjímat. O aparátek je nutné pečovat, čistit jej, jelikož se na něj usazují bakterie, které se nacházejí v ústech, usazuje se na něj zubní plak, vytváří se mineralizovaná vrstva. Takovýto aparát pak může být v ústech problematický a způsobit i zánět sliznic. Před vložením do úst a po jeho vyjmutí se nutné aparátek mechanicky očistit zubním kartáčkem a pastou. K aparátku patří dezinfekční box a roztokem, do něhož se aparát ponoří.

Snímací aparáty však nemusí sloužit jen k úpravě polohy zubů, ale také k úpravě vztahu zubních oblouků a čelistí, podpoře správného vývoje zubů u dětí atd.