Objednat se

Rovnátka slouží ke srovnání postavení zubů v zubním oblouku.

Rovnátka dělíme do dvou hlavních skupin na snímací, tj. ta, která je možné vyjmout z úst a opět nasadit, a na fixní, která se usadí v ústní dutině a vyjmout je může jen stomatolog po ukončení léčby.

Nejpoužívanější jsou v současnosti fixní rovnátka, která se nasazují na zevní strany zubů. Dle zámečků rozlišujeme kovové, keramické s kovovou drážkou a keramické. Stále větší oblibu si však získávají tzv. neviditelná rovnátka, která jsou naložena na vnitřní plochy zubů nebo jsou vytvořena z průhledných folií.

Snímací rovnátka se nejčastěji využívají u lehčích vad, při předléčení, tj. před nasazením fixních rovnátek, a k doléčení po sejmutí fixních rovnátek, aby došlo k plnému usazení zubů.

Oboje rovnátka, snímací i fixní, jsou dělána přesně dle vašich potřeb, na míru. Léčba nesmí být nepříjemná, nebo dokonce bolestivá.

Ortodontická pomůcka, kterou je možné vyjmout z úst a nosit dle doporučení lékaře.

Využívá se k předléčení či pro doléčení po fixních aparátech či při lehčích vadách.

Snímací aparát jsou nasazovací rovnátka, tj. je možné si je sám nasadit i vyjmout. Tyto aparáty jsou využívány k léčbě lehčích vad, ale také pro předléčení, než se nasadí fixní (nevyndavatelný) aparát, a pro doléčení po sejmutí fixního aparátu, aby došlo ke 100% usazení.

Snímací aparát je vyroben přímo na míru dle získaných otisků zubů, proto dobře sedí a netlačí. Je nutné jej nosit dle doporučení lékaře, který vám poradí, jak jej nasazovat i vyjímat. O aparátek je nutné pečovat, čistit jej, jelikož se na něj usazují bakterie, které se nacházejí v ústech, usazuje se na něj zubní plak, vytváří se mineralizovaná vrstva. Takovýto aparát pak může být v ústech problematický a způsobit i zánět sliznic. Před vložením do úst a po jeho vyjmutí se nutné aparátek mechanicky očistit zubním kartáčkem a pastou. K aparátku patří dezinfekční box a roztokem, do něhož se aparát ponoří.

Snímací aparáty však nemusí sloužit jen k úpravě polohy zubů, ale také k úpravě vztahu zubních oblouků a čelistí, podpoře správného vývoje zubů u dětí atd.

Ortodoncie je odvětví stomatologie, které se specializuje na řešení problémů spojených s nepravidelným postavením, počtem nebo tvarem zubů.

Tato disciplína se zaměřuje na léčbu vývojových vývojových výpadků chrupu, vady skusu a vzájemného postavení čelistí, což může vést k potížím s žvýkáním, řečí, estetickému vzhledu a celkovému zdraví ústní dutiny. Ortodontická léčba se obvykle provádí pomocí různých typů zubních rovnátek, které jsou navrženy tak, aby pomohly zuby dostat do správné polohy.

Průhledná rovnátka jsou jednou z moderních ortodontických možností, které nabízejí mnoho výhod oproti kovovým zubním rovnátkům. Invisalign je jedna z předních společností na světě, která se specializuje na výrobu průhledných rovnátek. Tato rovnátka jsou velmi diskrétní a téměř neviditelná, což je ideální pro lidi, kteří nechtějí nosit tradiční kovová rovnátka. Kromě estetické výhody jsou průhledná rovnátka také pohodlná a snadno se používají.

V naší ordinaci nabízíme ortodontické služby v spolupráci s externí stomatologickou ordinací. S našimi zkušenými ortodontisty a moderními zařízeními jsme připraveni poskytnout kvalitní péči a výsledky pro naše pacienty. Naše ortodontické služby jsou přizpůsobeny individuálním potřebám každého pacienta a pomůžeme vám najít nejlepší řešení pro vaše specifické ortodontické potřeby.

Průhledná rovnátka

Poskytujeme průhledná rovnátka od společnosti Invisalign.

www.invisalign.cz

V současné době poskytujeme ortodontické služby ve spolupráci s externí stomatologickou ordinací.

Vysoce estetický způsob, jak upravit nepravidelné uspořádání chrupu.

Jedná se buď o rovnátka umístěná na vnitřní plochy zubů (lingvální) či o průhledné na míru vyrobené folie (alignery).

Mnoho lidí touží po krásném úsměvu, rovném chrupu, a toho je možné dosáhnout pomocí rovnátek. Velmi žádaná jsou neviditelná rovnátka. Jedná se o velmi estetické řešení vašeho problému.

Existují dva druhy neviditelných rovnátek

Invisalign – jedná sadu tenkých průhledných folií, které jsou zhotoveny přímo na vaše zuby. Při nasazení vytváří na zuby tlak a tím je posouvá do požadované polohy. Folie se mění po cca 14 dnech. Tento typ rovnátek je snímatelný, můžete je tedy odstranit a neomezovat se při jídle či pití ani při ústní hygieně.

Lingvální rovnátka IncognitoTM a WIN – jedná se o fixní pevná rovnátka, která se upevňují na vnitřní stranu chrupu. I tyto je nutné zhotovit klientovi přesně na míru. Tato rovnátka mají jednak estetickou výhodu, nejsou viditelná, a jednak je také snížené riziko odvápnění zubů a vzniku zubního kazu, jak to vidíme u jiných typů fixních rovnátek. Neviditelná rovnátka jsou vyráběna z ušlechtilých kovů, nejčastěji ze zlata. Jsou vyrobeny zámečky, které se propojí drátem s tvarovou pamětí, kterou do požadovaného tvaru přesně ohne robot, který také na základe 3D skenu zhotovuje zámky z vosku a podle nich jsou pak vyrobeny ty finální.

Ortodontické pomůcky, které slouží k úpravě postavení zubů, sklonu, podpoře správného růstu čelisti a dalších aspektů, nelze vyjmout z úst.

Mezi nejznámější typy fixních aparatů patří rovnátka. Tyto aparáty jsou zafixovány na zubech a léčí problémy s postavením chrupu. Součástí ortodontického fixního aparátu jsou ortodontické zámky, na které se připevní dráty, které přenáší sílu a tlak na zuby, a tím je dostávají do požadované pozice. Existují různé typy zámků, které se liší použitým materiálem a způsobem pospojování.

Zámky mohou být kovové, keramické s kovovou drážkou a celokeramické, které jsou průhledné a na zubech nejsou vidět. Ortodontické dráty jsou důležitou součástí fixních aparátů. Tyto dráty jsou tenké a pružné, později se vymění za silnější a pevnější. Dráty se vkládají buď do drážky v zámcích nebo se u některých typů přichytí elastickou gumičkou.

V současnosti jsou k dispozici i tzv. neviditelné fixní aparáty, které jsou umístěny na vnitřním zubním oblouku, nikoliv na přední části zubních korunek. Léčba začíná konzultací, vyšetřením chrupu a navržením léčby přesně podle vašich požadavků a vady chrupu. Po naložení fixního aparátu je nutné docházet na pravidelné kontroly, kdy se rovnátka upravují a aktivují. Léčba trvá podle druhu a závažnosti vady 1-3 roky.

Je důležité dbát na důslednou hygienu při nošení fixních aparátů. O všem vás samozřejmě podrobně informujeme.

crossmenu
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram