Inlay

Výplň zhotovená nepřímým způsobem, je vyrobena mimo ústa a pak vsazena do ošetřovaného zubu. Jedná se o intrakoronární výplň.

Inlay patří do postupů záchovné stomatologie. Inlay je druh trvalé výplně, která se zhotovuje mimo ústní dutinu, a to dle modelu, který je vytvořen např. 3D snímkováním či odběrem otisků zubů. Inlay pak může být vytvořen technologií CEREC, tj. je využita frézovaná keramika. Existují však i jiné materiály, jako jsou presovaná keramika, fotokompozitní materiály či drahé kovy (zlato, zlatoplatinový materiál).

Tyto jsou zhotovovány laboranty dle modelu po sejmutí otisku zubů. Jsou tedy nutné minimálně dvě návštěvy. Při využití technologie CEREC stačí návštěva jedna.

Připravená inlay se vkládá do připravené kavity „nemocného“ ošetřovaného zubu, kam jsou připevněny tmelem.

Inlay se nejčastěji vyrábí z keramiky, která má dlouhou životnost, dobře sedí a je k nerozeznání od vlastních zubů. Navíc není alergizující. Inlay je tedy náhradou za část zubu. Dokonale se zrekonstruuje zub. Oproti zubním korunkám je šetrnější, neboť není nutné provést velký zásah na zubu, tj. zbroušení, vrtání, jaké je nutné při nasazování korunky.