Fixní aparát

Ortodontické pomůcky, které není možné vyjmout z úst a slouží k úpravě postavení zubů, jejich sklonu, podpoře správného růstu čelisti atd.

Fixní aparáty známe hlavně pod pojmem rovnátka. Tento typ je však oproti snímacím aparátům, které je možno z úst vytáhnout, zafixován na zubech. Díky němu se léčí problémy s postavením chrupu. Součástí ortodontického fixního aparátu jsou ortodontické zámky, které se nalepí na zuby a do nichž se vkládají dráty, které pak přenáší sílu a tlak na zuby, čímž je dostanou do žádané pozice. Zámky se liší dle použitého materiálu a také způsobem pospojování.

Existují zámky kovové, estetičtější keramické s kovovou drážkou a celokeramické, které jsou průhledné, tudíž nejsou na zubech vidět. Důležitou součástí fixních aparátů jsou již zmíněné dráty, které srovnají chrup do požadovaného ideálního oblouku. Ortodontické dráty jsou paměťové tenké a pružné, později se vymění za silnější a pevnější. Dráty se vkládají buď do drážky v zámcích, nebo se u některých typů přichytí elastickou gumičkou.

V současnosti je možné vybrat si i tzv. neviditelné fixní aparáty, které nejsou nakládány na přední části zubních korunek, ale na vnitřní zubní oblouk. U nás v centru zubní péče si můžete vybrat z více typů fixních aparátu. Léčba je zahájena konzultací, vyšetřením chrupu a navržením léčby přesně v souladu s vašimi požadavky a vadou chrupu. Po naložení fixního aparátu je nutné docházet na pravidelné kontroly, kdy se rovnátka upravují a aktivují. Léčba trvá dle druhu a závažnosti vady 1‒3 roky.

Při nošení fixních aparátů je nutné dbát na důslednou hygienu. Se vším vás samozřejmě dopodrobna seznámíme.